Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2017 Season > Cameron Show Choir Invitational 2017


Event Info


February 18th, 2017

Venue Info

Cameron High School
1022 South Chestnut
Cameron, MO 64429

Phone: (816) 632-2129

Event Details

No. of Attending Choirs:

  10 Mixed Groups
  5 Womens Groups
  1 Mens Groups

Hosts:

  Cameron "Lights, Cameron, Action!"

Judges:

  Elise Hepworth

  Marilyn Rhea

  Chris Kindle

  Mike Pierson


Ticket Prices: Unknown

Map



Cameron Show Choir Invitational 2017









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Finals
 

Groups in order of placement

 Sound Express
 Platte County High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist 

 Adrenaline
 Atchison High School
First Runner Up 
Best Female Soloist (Emily Jaloma) 

 Singers
 Webb City High School
Second Runner Up 

 Singers
 Seward High School
3rd Runner Up 
Best Costumes 

 Spectrum
 Maryville High School
4th Runner Up 


Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



Single-Gender Division
 

Groups

 Bella VocĂ©
 Webb City High School
First Place 

 Mantime Steamroller
 Atchison High School
Second Place 

 Rhapsody
 Savannah High School
Third Place 

 CHS Select

 Chillicothe High School
No Placement 

 Rush

 Raymore-Peculiar Senior High School
No Placement 

 Commederas

 Falls City High School
No Placement 


Members Who Attended This Event displaying 3 of 3 members  



sfaber





Samuel.Dol...





Chris Kindle1



3 comments • Sort by

S

Samuel.Dollins on Feb 19, 2017, 5:06 AM
Post #3
+1
Finals

GC: Platte County (BB, BC, BV)
1RU: Atchison Adrenaline (Best Female Vocalist -Emily Jaloma)
2RU: Webb City Singers
3RU: Seward Singers
4RU: Maryville Spectrum

Prelims:

Single-Gender
1st Webb City Bella Voce
2nd Atchison Mantime Steamroller
3rd Savannah

1a-3a
1st Atchison Adrenaline
2nd Maryville Spectrum
3rd Seward Singera

4a/5a
1st Platte county (best male soloist-can't remember the name)
2nd Webb City Singers
3rd Battle Battalion

Missing a few captions but I cannot remember.




Chris Kindle on Feb 13, 2017, 2:08 PM (Edited)
Post #2
+1
Atchison Mantime Steamroller - Single-Gender/JH - 9:00
Chillicothe Select - Single-Gender/JH - 9:30
Savannah Rhapsody - Single-Gender/JH - 10:00
Ray-Pec Rush - Single-Gender/JH - 10:30
Falls City Commederas - Single-Gender/JH - 11:00
Webb City Bella Voce - Single-Gender/JH - 11:30
Chillicothe Choraliers - 1A/2A/3A - 12:30
Maryville Spectrum - 1A/2A/3A - 1:00
Seward Singers - 1A/2A/3A - 1:30
Falls City Applederas - 1A/2A/3A - 2:00
Atchison Adrenaline - 1A/2A/3A - 2:30
Savannah Sound FX - 4A/5A - 3:15
St. Joe Central Encore - 4A/5A - 3:45
Webb City Singers - 4A/5A - 4:15
Platte County Sound Express - 4A/5A - 4:45
Battle Battalion - 4A/5A - 5:15

> Added




Chris Kindle on Dec 16, 2016, 5:20 AM
Post #1
+1
Judges:
Elise Hepworth
Marilyn Rhea
Chris Kindle
Mike Pierson







Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.