Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2017 > Pleasant Hill Battle of the Best 2017


Event Info


January 21st, 2017

Venue Info

Pleasant Hill High School
1 Rooster Way
Pleasant Hill, MO 64080

Phone: (816) 540-3111

Event Details

No. of Attending Choirs:

  15 Mixed Groups
  7 Womens Groups
  1 Mens Groups

Hosts:

  Pleasant Hill "Hillside Singers"
  Pleasant Hill "Hilltop Harmony"
  Pleasant Hill "Powerhouse"
  Pleasant Hill "Hillsound"

Judges:

  Stacy Schumacher
  Beth Dampf
  Jacob Bartlett
  Andrew Rembecki (Clinician)
  Dan Rasmussen (Clinician)

Ticket Prices:

$10 Adults
$5 Students

Map



Pleasant Hill Battle of the Best 2017









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups in order of placement

 City Lights
 Rock Bridge High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Diction 
Best Crew 
Best Female Performer 

 Soundwave
 Warrensburg High School
First Runner Up 
Best Band 
Best Closer 
Best Show Design 

 Music Makers
 Harrisonville High School
Second Runner Up 
Best Opener 

 Satin 'n Lace
 Rock Bridge High School
3rd Runner Up 

 Sound Express
 Platte County High School
4th Runner Up 
Best Ballad 

 Swingin' Saints
 St. Thomas Aquinas High School
5th Runner Up 
Best Female Soloist 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Adrenaline
 Atchison High School
First Place 

 Encore
 Cole Camp High School
Second Place 

 Glass Harmonics

 Heartland Home Educators
No Placement 

 Dynamix

 Sherwood High School
No Placement 


 Womens Division - Tier I
 

Groups

 Satin 'n Lace
 Rock Bridge High School
First Place 

 Prism
 Warrensburg High School
Second Place 
Best Costumes 

 Stage One
 Millard South High School
Third Place 

 Amplified

 Grain Valley High School
No Placement 

 Rush

 Raymore-Peculiar Senior High School
No Placement 


 Single-Gender Division
 

Groups

 Mantime Steamroller
 Atchison High School
First Place 
Best Male Soloist (Daniel Forbes) 
Best Male Performer (Blake Fultz) 

 Accent

 Atchison High School
No Placement 

 Impressions

 Cole Camp High School
No Placement 


 Prep Division
 

 Forefront
 Harrisonville High School


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 10 members (view all)  



SSnowden1





lashley781





rhale4631





Samuel.Dol...





MooseSpitt





joey.ferna...1



12 comments • Sort by

S

Samuel.Dollins on Jan 24, 2017, 5:08 PM
Post #12
+1
Best Male Soloist - Daniel Forbes
Best Male Performer - Blake Fultz




lucasr_kc on Jan 23, 2017, 10:06 PM
Post #10
+1
Prelim Awards

Best Female Soloist: St Thomas Aquinas
Mest Male Soloist: Atchison (men)
Best Costumes: Warrensburg (girls)
Best Opener: Harrisonville
Best Closer Warrensburg
Best Ballad: Platte County
Best Show Design: Warrensburg
Best Female Performer: Rock Bridge
Best Male Performer: Atchison (men)
People's Choice: Warrensburg

1A-3A Single Gender
1st: Atchison Mantime Steamroller

4A-5A Single Gender
1st: Rock Bridge Satin N Lace
2nd: Warrensburg Prism
3rd: Millard South South on Stage

1A-3A Mixed
1st: Atchison Adrenaline
2nd: Cole Camp Encore

4A Mixed
1st: Platte County Sound Express
2nd: Warrensburg Soundwave
3rd: St Thomas Aquinas Swingin' Saints

5A Mixed
1st: Rock Bridge City Lights
2nd: Marquette Center Stage
3rd: Jefferson City JCity Riot




Jeff. on Jan 22, 2017, 5:03 AM
Post #9
 
Final results are posted.

L

lwgsmom on Jan 22, 2017, 1:49 AM
Post #8
 
Could someone explain how finalists were chosen and post prelim results?




lucasr_kc on Jan 23, 2017, 10:09 PM
Post #11
 
Finalists were the Top 6 daytime scores and then performed in random order. The only non-random performance selection times were Rock Bridge's groups. Since both of their groups made finals and a number of their performers are in both groups, one of them had to be first, and one of them had to be last so the performers who are in both had time to prep for both groups finals performance.



Jeff. on Jan 22, 2017, 1:31 AM
Post #7
 
Finalists are posted.



Chris Kindle on Jan 9, 2017, 12:31 AM
Post #5
+2
Judges:
Stacy Schumacher
Beth Dampf
Jake Bartlett

Clinicians:
Dan Rasmussen
Andrew Rembecki




lucasr_kc on Dec 22, 2016, 6:21 PM
Post #2
 
I have heard Doran Johnson will be one of the judges here.




yankee96 on Dec 23, 2016, 10:24 PM
Post #3
+2
His choirs will be competing at Millard West that day....




lucasr_kc on Dec 24, 2016, 6:33 PM (Edited by lucasr_kc)
Post #4
 
I hate rumors.

S

Samuel.Dollins on Dec 19, 2016, 6:38 PM
Post #1
+1
Single Gender

2 separate division in Single Gender, 1A/3A and 4A/5A

8:00 Grain Valley "Amplified - 4A/5A
8:25 Atchison "Accent" - 1A/3A
8:50 Cole Camp "Impressions" - 1A/3A
9:15 Warrensburg "Prism" - 4A/5A
9:40 Raymore Peculiar "Rush" - 4A/5A
10:05 Harrisonville "Forefront" - Prep
10:30 Atchison "Mantime Steamroller" - 1A/3A
10:55 Rock Bridge "Satin and Lace" - 4A/5A
11:20 Millard South "Stage One" - 4A/5A

1A/3A Division

11:45 Heartland Home Educators "Glass Harmonics"
12:35 Cole Camp "Encore"
1:00 Sherwood "Dynamix"
1:25 Atchison "Adrenaline"

4A Division

1:50 Platte County "Sound Express"
2:15 Grain Valley "Exclamation"
2:40 Warrensburg "Soundwave"
3:05 St. Thomas Aquinas "Swingin' Saints"
3:30 Seward "Seward High Singers
3:55 Harrisonville "Music Makers"

5A Division

4:20 Jefferson City "J-City Riot"
4:45 Marquette "Center Stage"
5:10 Millard South "South on Stage"
5:35 Rock Bridge "City Lights"
6:00 Mehlville "Adrenaline"

6 choirs make finals.



S

Samuel.Dollins on Jan 15, 2017, 11:03 PM
Post #6
 
Mehlville will not be performing at BOB






Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.