Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2017 Season > Cedar Rapids Jefferson Show Choir Invitational (Day Two) 2017


Event Info


March 4th, 2017

Venue Info

Thomas Jefferson High School
1243 20th Street SW
Cedar Rapids, IA 52404

Phone: (319) 558-2435

Event Details

No. of Attending Choirs:

  13 Mixed Groups
  1 Womens Groups

Hosts:

  Cedar Rapids Jefferson "West Side Delegation"
  Cedar Rapids Jefferson "Ovation"
  Cedar Rapids Jefferson "Ambition"

Judges:

  Gerald Kreitzer (Prelims/Finals)
  Kim Graven (Prelims/Finals)
  Bob Anderson (Prelims/Finals)
  Adam Peters (Critique/Finals)
  Ben Eklund (Critique/Best Performer)
  Thad Driskell (Band)
  Ines Cring (Solo Comp/Finals)

Ticket Prices: Unknown

Map



Cedar Rapids Jefferson Show Choir Invitational (Day Two) 2017









Awards
Photos
TBA
Live Stream
Event Site


 Finals
 

Groups

 Happiness, Inc.
 Cedar Rapids Kennedy High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist (Lincoln Klopfenstein) 

 Impulse
 Wahlert Catholic High School
First Runner Up 

 Revelation
 Des Moines Roosevelt High School
Second Runner Up 

 Flight
 Wichita All-City
3rd Runner Up 

 River City Rhythm
 Muscatine High School
4th Runner Up 

 WD Forté
 West Delaware High School
5th Runner Up 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier III
 

 Bulldog Beat
 Ogden High School


 Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 Dynamics
 Brooklyn-Guernsey-Malcom Jr/Sr High School
First Place 

 EagleRock!
 Keota High School
Second Place 

 Audacity
 HLV Jr/Sr High School
Third Place 


 Prep Division
 

Groups

 Impact
 Wahlert Catholic High School
First Place 

 Encore!
 Muscatine High School
Second Place 


  Members Who Attended This Event displaying 6 of 11 members (view all)  



thekatvonc1





alexgib051





Michael Ba...





AuntPhaedra





techguy171





anoonan121



11 comments • Sort by



tantan27 on Mar 5, 2017, 5:14 AM
Post #11
+2
5th runner up-west Delaware
4th runner up- muscatine
3rd runner up- Wichita
2nd runner up- DSM Roosevelt
1st runner up- Dubuque
GRAND CHAMPS- KENNEDY!!!

Best vocals- Kennedy
Best choreography- Kennedy




alexgib05 on Mar 5, 2017, 12:51 AM
Post #10
+1
Day Results

Prep Division
1st - Wahlert
2nd - Muscatine

1A Division
1st - BGM
2nd - Keota
3rd - HLV

2A Division
1st - Ogden

3A Division
1st - West Delaware
2nd - Williamsburg


Best Band - CR Kennedy
Best Male Soloist - CR Kennedy
Best Female Soloist - Ogden
People's Choice - Ottumwa


Finalists (in performance order)
West Delaware
Muscatine
CR Kennedy
Wichita
Des Moines Roosevelt
Dubuque Wahlert




UOSCF on Mar 5, 2017, 12:50 AM
Post #9
+1
Finalists In perf order:
Wd Forte
Muscatine
Kennedy
Wichita
DM Roosevelt
Wahlert




UOSCF on Mar 5, 2017, 12:47 AM
Post #8
+1
Bms - Lincoln Klopfenstein, Kennedy
Bfs - ogden (Kate Hiles?)
Bb - Kennedy




njoswald on Mar 3, 2017, 6:20 PM
Post #7
 
We will again be live streaming the event for those with fans unable to be in Cedar Rapids. To view the live stream please visit: http://www.ustream.tv/search?q=CR+Jefferson+Activities



Häakon on Feb 28, 2017, 4:38 AM
Post #6
+1


QUOTE (S117 @ Feb 27 2017, 02:06 PM) *

Is Cedar Rapids Jefferson competing 4a or not, cause there is an X by them?


They are the host group - "X" stands for "eXhibition." They will perform at the time indicated!




S117 on Feb 27, 2017, 2:06 PM (Edited by S117)
Post #5
 




njoswald on Feb 15, 2017, 9:40 PM (Edited by njoswald)
Post #4
+2
Updated Schedule:

Schedule

9:00am - Dubuque Wahlert - Impact (Prep)
9:30am - Muscatine - Encore! (Prep)
10:00am - BGM - Dynamics (1A)
10:30am - HLV - Audacity (1A)
11:00am - Keota - EagleRock! (1A)
11:30am - Cedar Rapids Jefferson - Ambition (X)

BREAK

1:15pm - Ogden - The Bulldog Beat (2A)
1:45pm - Williamsburg - Sound Attraction (3A)
2:15pm - West Delaware - WD Forte (3A)
2:45pm - Dubuque Wahlert - Impulse (4A)
3:15pm - Greater Wichita Area - Flight (4A)

BREAK

4:00pm - Des Moines Roosevelt - Revelation (4A)
4:30pm - Ottumwa - Sudden Impact (4A)
5:00pm - Cedar Rapids Kennedy - Happiness, Inc. (4A)
5:30pm - Muscatine - River City Rhythm (4A)
6:00pm - Cedar Rapids Jefferson - West Side Delegation (X)

6:25pm - DAYTIME AWARDS

7:15pm - Soloist #1
7:20pm - Soloist #2
7:25pm - Soloist #3

7:45pm - Finals Group #1
8:10pm - Finals Group #2
8:35pm - Finals Group #3
9:00pm - Finals Group #4
9:25pm - Finals Group #5
9:50pm - Finals Group #6

10:30pm - FINALS AWARDS


Judges:

Scoring Judges
Bob Anderson – Marion, Iowa
Kim Graven – Cedar Rapids, Iowa
Gerry Kreitzer – Cedar Rapids, Iowa

Band Judge (Scores only used to determine best band)
Thad Driskell – Cedar Rapids, Iowa

Critique Judges
Ben Eklund – Lincoln, Nebraska
Adam Peters – Iowa City, Iowa

SATURDAY SOLO COMPETITON
Ines Cring – Iowa City, Iowa

SATURDAY EVENING FINALS

Bob Anderson
Ines Cring
Kim Graven
Gerry Kreitzer
Adam Peters

Ben Eklund – Outstanding Performer Judge (Non-Scoring)

> Updated


W

write4voices on Feb 12, 2017, 9:44 PM (Edited by write4voices)
Post #3
+1
Schedule

8:30am - Dubuque Wahlert - Impact (Prep)
9:00am - Muscatine - Encore! (Prep)
9:30am - BGM - Dynamics (1A)
10:00am - HLV - Audacity (1A)
10:30am - Keota - EagleRock! (1A)
11:00am - Ogden - The Bulldog Beat (2A)
11:30am - Cedar Rapids Jefferson - Ambition (X)

BREAK

1:15pm - Williamsburg - Sound Attraction (3A)
1:45pm - West Delaware - WD Forte (3A)
2:15pm - Dubuque Wahlert - Impulse (4A)
2:45pm - Greater Wichita Area - Flight (4A)

BREAK

3:30pm - Des Moines Roosevelt - Revelation (4A)
4:00pm - Ottumwa - Sudden Impact (4A)
4:30pm - Cedar Rapids Kennedy - Happiness, Inc. (4A)
5:00pm - Muscatine - River City Rhythm (4A)
5:30pm - Cedar Rapids Jefferson - West Side Delegation (X)

6:00pm - DAYTIME AWARDS

7:15pm - Soloist #1
7:20pm - Soloist #2
7:25pm - Soloist #3

7:45pm - Finals Group #1
8:10pm - Finals Group #2
8:35pm - Finals Group #3
9:00pm - Finals Group #4
9:25pm - Finals Group #5
9:50pm - Finals Group #6

10:30pm - FINALS AWARDS

> Added




UOSCF on Feb 12, 2017, 9:30 PM
Post #2
 
Is there a schedule released yet? I can't find one.



njoswald on Jul 3, 2016, 5:25 PM (Edited by njoswald)
Post #1
 
We are excited to be hosting our 33rd Annual Jefferson Invitational on March 3 & 4, 2017.

Friday Evening - March 3th
-- Middle School Show Choirs
-- High School Vocal Jazz Choirs

Saturday - March 4th
-- High School Show Choirs
-- High School Concert Choirs
-- Solo Competition


If interested please fill out the form at the link below:

http://goo.gl/forms/2VsrQLgJGP98sECh2

Hope to see you there!







Sponsored






©2002-2019 Show Choir Community. All Rights Reserved.