Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs events songs videos social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not yet have a list of groups that will be attending on this day.
 Show Choir Community > Events > 2017 > Edgewood Contest of Champions 2017


Event Info


February 11th, 2017

Venue Info

Edgewood High School
601 Edgewood Drive
Ellettsville, IN 47429

Phone: (812) 876-2277

Event Details

No. of Attending Choirs:

  7 Mixed Groups (Tier I)
  7 Mixed Groups (Tier II)
  8 Single-Gender Groups
  6 Middle School Groups

Hosts:

  Edgewood "Music Warehouse"
  Edgewood "Sophisticated Ladies"
  Edgewood "New Edition"
  Edgewood Junior "Mini Warehouse"
  Edgewood Junior "Center Stage"

Judges:

  Eric Van Cleave (Gym/Finals)
  Jeff Clark (Gym/Finals)
  Tori Burns (Gym/Finals)
  Tara Tober (Audiorium/Finals)
  Gordon Crawford (Audiorium/Finals)
  Christopher Brush (Audiorium/Finals)
  Aaron Wells (Band)
  Cory Gleyze (Band)

Ticket Prices:

$18.00 - All Day Pass
$15.00 - Prelims
$10.00 - Finals
$12.00 - Discounted All Day Pass for Seniors (65+) & Students (6-17)
FREE - Children under 5

Event Website: Click Here

Map
Click here for directions




Edgewood Contest of Champions 2017



 Finals
 

Groups

 Sound System
 Center Grove High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Crew 
Best Male Soloist (Alex Milligan) 

 Entourage
 Naperville North High School
First Runner Up 

 Heritage Singers
 Franklin Community High School
Second Runner Up 
Best Female Soloist (Erin Jones) 

 Rhythm Masters
 Whiteland Community High School
3rd Runner Up 

 Delegation
 Danville High School
4th Runner Up 


 Womens Finals
 

Groups

 Debtones
 Center Grove High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Female Soloist (Sydney Hurst) 

 High Heeled Harmony
 Naperville North High School
Second Place 
Best Band 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Opening Knight
 South Dearborn High School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Male Soloist (Corbin Slack) 
Best Crew 

 Surround Sound
 Center Grove High School
Second Place 

 Amplitude
 Bloomington Expressive Arts Training (BEAT)
Third Place 

 Flash 'n Fascination

 Martinsville High School
No Placement 

 Rhapsody

 Brown County High School
No Placement 

 Esprit

 Southwestern Jr/Sr High School
No Placement 

 Harmony In Motion
 Wapakoneta High School
No Placement 
Best Female Soloist (Kelly Byrne) 


 Single-Gender Division
 

Groups

 Debtones
 Center Grove High School
First Place 

 High Heeled Harmony
 Naperville North High School
Second Place 

 Sensations
 Franklin Community High School
Third Place 

 Vocal Elegance
 Anderson High School
4th Place 

 The Executives
 Danville High School
5th Place 
Best Male Soloist 

 Starlets

 Bedford-North Lawrence High School
No Placement 

 Accents

 Center Grove High School
No Placement 

 Contemporaires

 Danville High School
No Placement 


 Middle School Division
 

Groups

 Vocal Revolution
 Noblesville East Middle School
First Place 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Syncopation
 Bloomington Expressive Arts Training (BEAT)
Second Place 
Best Female Soloist (Lucia Walker) 

 Class Act
 Carmel Middle School
Third Place 

 Synchronicity

 Bloomington Expressive Arts Training (BEAT)
No Placement 

 Fusion
 Paul Hadley Middle School
No Placement 
Best Male Soloist 

 Reaction

 Paul Hadley Middle School
No Placement 


  Members Who Attended This Event displaying 7 of 17 members (view all)  


dyl_pickle_13




_that1blon...




Alex.




Cmesarchik




Jroberts




Nialler1025




BrockLee



18 comments • Sort by



Jroberts on Feb 12, 2017, 6:30 AM
Post #18
 
Great job SD opening knight!



reevesps73 on Feb 12, 2017, 4:04 AM
Post #17
+3
Results

Single Gender
1RU: Naperville North
GC: Center Grove (BV, BC)

Mixed
4RU: Danville
3RU: Whiteland Community
2RU: Franklin Community
1RU: Naperville North
GC: Center Grove (BV, BC)




reevesps73 on Feb 11, 2017, 10:53 PM
Post #16
+2
Finals order:

Single-Gender:
Center Grove
Naperville North

Mixed:
Danville
Center Grove
Franklin Community
Whiteland Community
Naperville North




reevesps73 on Feb 11, 2017, 10:41 PM
Post #15
+1
Single Gender Results
Female Vocalist: Cindy Herst, CG
Male Vocalist: ?, Danville Executives

4RU: Danville Executives
3RU: Anderson
2RU: Franklin Community

Finalists:
Center Grove
Naperville North

Band & Crew
Best Crew: CG Sound System
Best Band: NN High Heeled Harmony

Solo Competition
Ellen Bennett, Franklin Com.
Cameron (?) Thompson, Franklin Com.

Mixed Prelims Results
Female Vocalist: Erin Jones, Franklin Com.
Male Vocalist: Alex Milligan, Center Grove

Finalists (alphabetical):
Center Grove
Danville
Franklin Community
Naperville North
Whiteland Community




reevesps73 on Feb 11, 2017, 9:48 PM
Post #14
+1
Tier II Mixed Results
Outstanding Female Vocalist: Kelly Burn(?), Wapakoneta
Outstanding Male Vocalist: Corbin Slack, South Dearborn
Outstanding Visuals: South Dearborn
2RU: BEAT Amplitude
1RU: Center Grove
Outstanding Vocals: South Dearborn
GC: South Dearborn

Auditorium Awards
Outstanding Stage Crew: South Dearborn
Outstanding Combo: South Dearborn

Middle School Results
Outstanding Female Vocalist: Lucia Walker, BEAT Syncopation
Outstanding Male Vocalist: (?), PH Fusion
Outstanding Visuals: Noblesville East
2RU: Carmel
1RU: BEAT Syncopation
Outstanding Vocals: Noblesville East
GC: Noblesville East




reevesps73 on Feb 11, 2017, 8:55 PM
Post #13
+1
Loved Whiteland's visuals, they had a lot of energy! However, it was hard to understand the words in their first two numbers.



kmt2012 on Feb 11, 2017, 2:35 AM
Post #12
 
live feed?



CGLeumer on Feb 7, 2017, 1:44 PM
Post #11
 
Very excited for this competition this weekend. Have already seen Franklin Community's show this year, but can't wait to see it again. Their second soloist, I believe named Hezekiah, is phenomonal.



dmbaker1023 on Jan 31, 2017, 3:43 PM
Post #10
 


QUOTE (EHSContestMom @ Jan 31 2017, 03:19 PM) *


That is correct but they aren't competing against each other. The top two Single-Gender compete for Single-Gender Grand Champion and the top five Tier I compete for Tier I Mixed Grand Champion.




Thank you for answering my questions!! I appreciate it!




EHSContestMom on Jan 31, 2017, 3:19 PM
Post #9
 


QUOTE (dmbaker1023 @ Jan 30 2017, 04:04 AM) *

So Tier II will not have the chance to go to finals but single gender will?



That is correct but they aren't competing against each other. The top two Single-Gender compete for Single-Gender Grand Champion and the top five Tier I compete for Tier I Mixed Grand Champion.




Jeff. on Jan 30, 2017, 2:22 PM
Post #8
+1


QUOTE (dmbaker1023 @ Jan 30 2017, 04:04 AM) *

So Tier II will not have the chance to go to finals but single gender will?


Yes that is correct per the schedule. Though, I do believe Tier II choirs had the option to bump up to Tier I/"championship" division if they had wanted to.




dmbaker1023 on Jan 30, 2017, 4:04 AM
Post #7
 
So Tier II will not have the chance to go to finals but single gender will?



Jeff. on Jan 28, 2017, 2:52 AM
Post #6
+1
Schedule is posted. Edgewood will be taking 2 single-gender finalists and 5 mixed tier 1 finalists.



EHSContestMom on Jan 27, 2017, 8:57 PM
Post #5
+1
MIXED DIVISION TIER I
OLENTANGY HIGH SCHOOL KEYNOTES 1:00 PM
FRANKLIN COMMUNITY HIGH SCHOOL HERITAGE SINGERS 1:30 PM
NAPERVILLE NORTH HIGH SCHOOL ENTOURAGE 2:00 PM
WHITELAND COMMUNITY HIGH SCHOOL RHYTHM MASTERS 2:30 PM
DANVILLE HIGH SCHOOL DELEGATION 3:00 PM
ANDERSON HIGH SCHOOL VOCAL INFUSION 3:30 PM
CENTER GROVE HIGH SCHOOL SOUND SYSTEM 4:00 PM




EHSContestMom on Jan 27, 2017, 8:54 PM
Post #4
+1
MIDDLE SCHOOL
BLOOMINGTON EXPRESSIVE ARTS TRAINING SYNCHRONICITY 1:00 PM
PAUL HADLEY MIDDLE SCHOOL FUSION 1:30 PM
CARMEL MIDDLE SCHOOL CLASS ACT 2:00 PM
BLOOMINGTON EXPRESSIVE ARTS TRAINING SYNCOPATION 2:30 PM
PAUL HADLEY MIDDLE SCHOOL REACTION 3:00 PM
NOBLESVILLE EAST MIDDLE SCHOOL VOCAL REVOLUTION 3:30 PM




EHSContestMom on Jan 27, 2017, 8:49 PM
Post #3
+1
MIXED DIVISION TIER II
MARTINSVILLE HIGH SCHOOL FLASHIN' FASCINATION 8:30 AM
BROWN COUNTY HIGH SCHOOL RHAPSODY 9:00 AM
SOUTHWESTERN HIGH SCHOOL ESPRIT 9:30 AM
CENTER GROVE HIGH SCHOOL SURROUND SOUND 10:00 AM
WAPAKONETA HIGH SCHOOL HARMONY IN MOTION 10:30 AM
BLOOMINGTON EXPRESSIVE ARTS TRAINING AMPLITUDE 11:00 AM
SOUTH DEARBORN HIGH SCHOOL OPENING KNIGHT 11:30 AM




EHSContestMom on Jan 27, 2017, 8:44 PM
Post #2
+1
Single-Gender DIVISION
BEDFORD NORTH LAWRENCE HIGH SCHOOL STARLETS 8:00 AM
CENTER GROVE HIGH SCHOOL ACCENTS 8:30 AM
FRANKLIN COMMUNITY HIGH SCHOOL SENSATIONS 9:00 AM
DANVILLE HIGH SCHOOL THE EXECUTIVES 9:30 AM
NAPERVILLE NORTH HIGH SCHOOL HIGH HEELED HARMONY 10:00 AM
ANDERSON HIGH SCHOOL VOCAL ELEGANCE 10:30 AM
DANVILLE HIGH SCHOOL CONTEMPORAIRES 11:00 AM
CENTER GROVE HIGH SCHOOL DEBTONES 11:30 AM




CGLeumer on Aug 31, 2016, 12:01 PM
Post #1
+2
Center Grove will be in attendance! Looking forward to it






Sponsored






©2002-2018 Show Choir Community. All Rights Reserved.