Username:

Password:

 
   
   
  







home choirs songs social marketplace search FAQ submit info

 



Participants

We do not have a list of groups that attended this event on this day.
 Show Choir Community > Events > 2015 Season > Peru State College Show Choir Festival 2014


Event Info


October 22nd, 2014

Venue Info

Peru State College
College Theatre
600 Hoyt Street
Peru, NE 68421

Phone: (402) 872-2237

Event Details

No. of Attending Choirs:

  29 Mixed Groups
  1 Womens Groups

Hosts:

  Peru State College "Prestige"

Judges:

  Matt Hill

  Ellie Jordan


Ticket Prices: Unknown

Map



Peru State College Show Choir Festival 2014









Awards
Predictions
Photos
Event Site
Live Stream


Mixed Division - Tier I
 

Groups

 Ensemble
 Burke High School
First Place 
Best Show Design 

 Knight Sounds

 Lincoln Southeast High School
No Placement 

 Countesses & Noblemen

 Lincoln Southeast High School
No Placement 

 Show Choir

 Seaman High School
No Placement 

 Jefferson Edition

 Council Bluffs Jefferson High School
No Placement 

 Spectrum

 Pius X High School
No Placement 

 Connections

 Lincoln High School
No Placement 

 Take II

 Bellevue East High School
No Placement 

 West Connection
 Bellevue West High School
No Placement 
Best Vocals 

 Explosion!
 Omaha North High School
No Placement 
Best Informal Costumes 


Mixed Division - Tier II
 

Groups in order of placement

 Gold
 Norris High School
First Place 
Best Choreography 

 Dukes and Duchesses
 York High School
No Placement 
Best Female Soloist (Lauren Boyer) 

 Expressions

 Nebraska City High School
No Placement 

 Encore

 Waverly High School
No Placement 

 68th Street Singers

 Norris High School
No Placement 

 Accent

 Atchison High School
No Placement 

 Adrenaline
 Atchison High School
No Placement 
Best Band 


Mixed Division - Tier III
 

Groups

 Royalty
 Wahoo High School
First Place 

 Vocal Eclipse
 Central City High School
No Placement 
Best Female Soloist (Katrina Gomez) 

 Platinum

 Platteview High School
No Placement 

 Infinity

 Sabetha High School
No Placement 

 Odyssey

 Sabetha High School
No Placement 

 Rhythm in Red
 Auburn Middle/High School
No Placement 
Best Formal Costumes 
Best Male Soloist (Camoren Victor) 


Mixed Division - Tier IV
 

Groups

 Emerald & Gold
 Wilber-Clatonia Jr/Sr High School
First Place 

 Scarlet Knights

 Bishop Neumann High School
No Placement 

 Southern Harmony

 Southern High School
No Placement 

 Royal Blues

 Centennial Jr/Sr High School
No Placement 

 Blue Rhapsody

 Grand Island Central Catholic Middle/High School
No Placement 


Mixed Division - Tier V
 

Groups

 Purple Reign
 Deshler High School
First Place 

 Showstoppers

 Pawnee City High School
No Placement 


Members Who Attended This Event displaying 2 of 2 members  



Samuel.Dol...





kodypope1



2 comments • Sort by



Jeff. on Oct 23, 2014, 5:10 PM
Post #2
+1
Captions and class division winners have been posted above. Congrats to Burke, Norris, Wahoo, Wilber-Clatonia, and Deshler for their wins, but most importantly kudos to all 30 attending choirs for putting on a show so early in the show choir season.



DalJPritt on Oct 9, 2014, 4:07 PM
Post #1
+2
Performance Times:

TUESDAY, OCTOBER 21
Pawnee City "Showstoppers" - Class D - 8:00 AM
LSE "Knight Sounds" - Class AA - 8:30 AM
Wilber-Clatonia "Emerald & Gold"- Class C - 9:00 AM
LSE "Countesses & Noblemen" - Class AA - 9:30 AM
Central City "Vocal Eclipse" - Class B - 10:00 AM
York "Dukes & Duchesses"- Class A - 10:30 AM
Bishop Neumann "Scarlet Knights" - Class C - 11:30 AM
Nebraska City "Expressions" - Class A - 12:00 PM
Seaman "HS Show Choir" - Class AA - 1:30 PM
CB TJ "Jefferson Edition" - Class AA - 2:00 PM
Pius X "Spectrum" - Class AA - 2:30 PM
Waverly "Encore" - Class A - 3:00 PM

WEDNESDAY, OCTOBER 22
Lincoln High "Connections" - Class AA - 8:00 AM
Platteview "Platinium" - Class B - 8:30 AM
Southern "Southern Harmony" - Class C - 9:00 AM
Centennial "Royal Blues" - Class C - 9:30 AM
Wahoo "Royalty" - Class B - 10:00 AM
Deshler "Purple Reign" - Class D - 10:30 AM
Norris "68th Street Singers" - Class A - 11:30 AM
Norris "Gold" - Class A - 12:00 PM
Sabetha "Infinity" - Class B - 12:30 PM
Sabetha "Odyssey" - Class B - 2:00 PM
Atchison "Women's Show Choir" - Class A - 2:30 PM
GICC "Blue Rhapsody" - Class C - 3:00 PM
Atchison "Adrenaline" - Class A - 3:30 PM
Auburn "Rhythm in Red" - Class B - 4:00 PM
Bellevue East "Take II" - Class AA - 4:30 PM
Bellevue West "West Connection" - Class AA - 5:00 PM
Omaha Burke - Class AA - 5:30 PM
Omaha North "Explosion!" - Class AA - 6:00 PM







Sponsored






©2002-2020 Show Choir Community. All Rights Reserved.