I am sooooo looking forward to this comp! I haven't seen hardly any of the choirs on the schedule so it'll be a fun day!
(Also, we don't have to get up early ;))
from looking at the schedule i only saw bentons prep scheduled to be here? is celebration coming too? jw. but i think finalists are pretty easy to see so heres my picks in no real order:
Sioux City East
Bloomington Kennedy
Davenport Central
West Deleware
Davenport West
(Benton if their varisty is competing) if not then i really dont know
I saw West Deleware's show at Western Dubuque and they are definately a group worth watching. very impressive
GC: Sioux City East
1RU: Davenport Central
2RU: Bloomington Kennedy
Best Vocals: Davenport Central
Best Choreography: Bloomington Kennedy
I guess I just want to see Souix City get a win (especially since we aren't competing against them this time lol). However I can see this one going to any of these top groups. I can also see Sioux City East getting the best vocals. This comp will be close.
I will be cheering for Sioux City East to finally get a much-deserved GC at this competition... Bloomington Kennedy and Davenport Central will both be tough competition for them though...
I don't know anything about West Delaware this year.
Davenport West
Davenport North- 9th place
Keokuk- 2nd place (behind Cedar Rapids Prairie, ahead of Hannibal and Muscatine)
Western Dubuque
Cedar Rapids Jefferson
Show Choir Nationals
Sioux City East
Onalaska- 6th place (behind Mt. Zion, Eisenhower, Omaha Westside, Cedar Rapids Xavier, and Sauk Prairie)
Omaha Westside- 2nd place, Best Vocals (behind GINW, ahead of Mitchell and Totino-Grace)
Benton- 2nd place (behind Cedar Rapids Xavier, ahead of Lincoln Southwest, Iowa City West, and Cedar Rapids Jefferson)
Cedar Rapids Jefferson
Davenport Central
Monona Grove- 4th place (behind Cedar Rapids Prairie, Milton, and Eau Claire; ahead of LaCrosse Logan and Sauk Prairie)
Davenport North- 4th place (behind Cedar Rapids Kennedy, LaCrosse Central, and Cedar Rapids Jefferson; ahead of Manteno, CR Jeff prep, Bettendorf, and Davenport West)
Mt. Pleasant- GC, Best Vocals, Best Band (ahead of Cedar Rapids Xavier, Cedar Rapids Prairie, Muscatine, Davenport North, and Bettendorf)
Totino-Grace
Cedar Rapids Jefferson
Hope that was what you were looking for
yeah thanks!
we haven't seen anyone and i don't think anyone has seen us, so i was just wondering who the competition was and how they were. thanks!
I don't know anything about West Delaware this year.
Davenport West
Davenport North- 9th place
Keokuk- 2nd place (behind Cedar Rapids Prairie, ahead of Hannibal and Muscatine)
Western Dubuque
Cedar Rapids Jefferson
Show Choir Nationals
Sioux City East
Onalaska- 6th place (behind Mt. Zion, Eisenhower, Omaha Westside, Cedar Rapids Xavier, and Sauk Prairie)
Omaha Westside- 2nd place, Best Vocals (behind GINW, ahead of Mitchell and Totino-Grace)
Benton- 2nd place (behind Cedar Rapids Xavier, ahead of Lincoln Southwest, Iowa City West, and Cedar Rapids Jefferson)
Cedar Rapids Jefferson
Davenport Central
Monona Grove- 4th place (behind Cedar Rapids Prairie, Milton, and Eau Claire; ahead of LaCrosse Logan and Sauk Prairie)
Davenport North- 4th place (behind Cedar Rapids Kennedy, LaCrosse Central, and Cedar Rapids Jefferson; ahead of Manteno, CR Jeff prep, Bettendorf, and Davenport West)
Mt. Pleasant- GC, Best Vocals, Best Band (ahead of Cedar Rapids Xavier, Cedar Rapids Prairie, Muscatine, Davenport North, and Bettendorf)
Totino-Grace
Cedar Rapids Jefferson
Aud Schedule
Friday March 13, 2009
Jazz Choirs
5:45 Maquoketa Valley "Jazzy Gents"
6:20 Center Point-Urbana "Serenade"
6:55 Cedar Rapids Kennedy "Moonlight Express"
7:30 Maquoketa Valley "Sassy Six"
8:05 Cedar Rapids Washington "Slice of Jazz"
8:40 Center Point-Urbana "The Chorazz"
9:15 Maquoketa Valley "Smooth Harmony"
9:45 Kirkwood Community College (Exhibition)
10:15 Awards
Saturday March 14, 2009
1A, 2A, 3A Show Choirs
10:30 BGM "BGM Dynamics"
11:00 MFL Mar-Mac "Young Americans"
11:30 Keota "EagleRock!"
12:00 New Hampton "Main Street West"
12:30 Lunch
2:00 Central Lee "CENTRifugAL Force"
2:30 Mt. Pleasant "InMotion"
3:00 Union Laporte "Union Station"
3:30 Benton "Celebration Co."
4:00 Ogden "Bulldog Beat"
4:30 Sumner Fredricksburg "Sensations"
5:00 Jefferson "West Side Delegation" (EXHIBITION)
QUOTE(aeley @ Feb 4 2009, 10:08 PM) [snapback]451851[/snapback]
I am at home so I don't have the full line up in front of me - I'll try to get that up by the end of the week.
We have never had duets, just solos...something to think about for future events, though...thanks for the thought!
We are shaping up to be another HUGE event - hope lots of folks can make it out!
Andrew Eley
thanks for lettin us know! West Connection is soo excited for this competition! i have big expectations for the groups attending and for the competition itself. cant wait to see the line up