Username:

Password:

 
   
   
  







 

 Show Choir Community > Events > 2017 > Edgewood Contest of Champions 2017


Event Info


February 11th, 2017

Venue Info

Edgewood High School
601 Edgewood Drive
Ellettsville, IN 47429

Phone: (812) 876-2277

Event Details

No. of Attending Choirs:

  7 Mixed Groups (Tier I)
  7 Mixed Groups (Tier II)
  8 Single-Gender Groups
  6 Middle School Groups

Hosts:

  Edgewood "Music Warehouse"
  Edgewood "Sophisticated Ladies"
  Edgewood "New Edition"
  Edgewood Junior "Mini Warehouse"
  Edgewood Junior "Center Stage"

Judges:

  Eric Van Cleave (Gym/Finals)
  Jeff Clark (Gym/Finals)
  Tori Burns (Gym/Finals)
  Tara Tober (Audiorium/Finals)
  Gordon Crawford (Audiorium/Finals)
  Christopher Brush (Audiorium/Finals)
  Aaron Wells (Band)
  Cory Gleyze (Band)

Ticket Prices:

$18.00 - All Day Pass
$15.00 - Prelims
$10.00 - Finals
$12.00 - Discounted All Day Pass for Seniors (65+) & Students (6-17)
FREE - Children under 5

Event Website: Click Here

Map
Get Directions




Edgewood Contest of Champions 2017



 Finals
 

Groups

 Sound System

 Center Grove High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Crew 
Best Male Soloist (Alex Milligan) 

 Entourage

 Naperville North High School
First Runner Up 

 Heritage Singers

 Franklin Community High School
Second Runner Up 
Best Female Soloist (Erin Jones) 

 Rhythm Masters

 Whiteland Community High School
Third Runner Up 

 Delegation

 Danville High School
4th Runner Up 


 Womens Finals
 

Groups

 Debtones

 Center Grove High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Female Soloist (Sydney Hurst) 

 High Heeled Harmony

 Naperville North High School
First Runner Up 
Best Band 


 Mixed Division - Tier I (Prelims)
Click here to expand:  



 Mixed Division - Tier II
 

Groups

 Opening Knight

 South Dearborn High School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 
Best Band 
Best Crew 
Best Male Soloist (Corbin Slack) 

 Surround Sound

 Center Grove High School
First Runner Up 

 Amplitude

 Bloomington Expressive Arts Training (BEAT)
Second Runner Up 

 Harmony In Motion

 Wapakoneta High School
No Placement 
Best Female Soloist (Kelly Byrne) 

 Rhapsody

 Brown County High School
No Placement 

 Flash 'n Fascination

 Martinsville High School
No Placement 

 Esprit

 Southwestern Jr/Sr High School
No Placement 


 Single-Gender Division (Prelims)
Click here to expand:  



 Middle School Division
 

Groups

 Vocal Revolution

 Noblesville East Middle School
Grand Champion 
Best Vocals 
Best Choreography 

 Syncopation

 Bloomington Expressive Arts Training (BEAT)
First Runner Up 
Best Female Soloist (Lucia Walker) 

 Class Act

 Carmel Middle School
Second Runner Up 

 Fusion

 Paul Hadley Middle School
No Placement 
Best Male Soloist 

 Reaction

 Paul Hadley Middle School
No Placement 

 Synchronicity

 Bloomington Expressive Arts Training (BEAT)
No Placement 


  Members Who Attended This Event displaying 7 of 17 members (view all)  


CGLeumer




_that1blon...




Patrick




axelhageman




masonbarnett




lindsaycernek




dyl_pickle_13



Please log in to view comments





Sponsored






©2002-2017 Show Choir Community. All Rights Reserved.